Rozdział III. Klejnot w Koronie.

Automatyczne Aukcje NPC

Aukcje Ligi Kupieckiej i Kompanii Handlowej

Rywalizacja między Ligą Kupiecką z Ocllo a Wschodnią Kompanią Handlową z Nujel'm nabrała tempa. W celu zdobycia środków do dalszej wojny obie organizacje rozpoczęły agresywny skup magicznych przedmiotów oraz wypuszczają na rynek zapasy składowanych przez lata Reliktów i Artefaktów. W związku ze wzmożoną aktywnością "Wojny Kupców" na naszym serwerze pojawiały się:

Podstawowe Waluty Aukcji
 • Denary Wschodniej Kompanii Handlowej, dostępne u Aukcjonera Wschodniej Kompanii Handlowej.
 • Srebrniki Ligi Kupieckiej, dostępne u Aukcjonera Ligi Kupieckiej.
Obie waluty są do zdobycia w ramach handlu z nowymi NPC, którzy to skupują za nie WSZYSTKIE zbroje, bronie i biżuterie z loota. Każdy przedmiot magiczny zdobyty podczas wypraw ma swoją wartość(!!), jeśli oczywiście tylko mamy ochotę iść i go spieniężyć.
Aukcjonerzy skupują jedynie zidentyfikowane przedmioty, które nie są okute/obszyte. Nie skupują także przedmiotów wykonanych przez graczy a jedynie te z loota. Sprzedać można u nich także niepotrzebne Zwoje Mocy (PSy)

Przedmioty Aukcji
 • Grupa artefaktów "Cienie Przeszłości"  - Pomimo przynależności do tej grupy, te losowane w systemie aukcji są niedostępne nigdzie poza nim. W ramach tej podgrupy są też inne pule losowania artefaktów z aukcji Kompanii Handlowej a inne z Ligi Kupieckiej.
 • Osobna podgrupa reliktów, które także będą jedynie do zdobycia poprzez system aukcji za nowe waluty i podobnie jak nowe artefakty są rozłożone pomiędzy obie aukcje.
 • Dodatkowy oręż dla barda, czyli Rogi Lodu oraz Rogi Energii.
Dwa osobne systemy aukcji wykorzystujące powyższe waluty.
 • By odpalić menu aukcji musimy 2-kliknąć na interesującego nas NPC Aukcjonera. To otworzy listę aukcji danej organizacji.
 • Na liście będą licytowane przez daną organizację przedmioty i przycisk prowadzący do szczegółów aukcji.
 • W oknie szczegółów aukcji możemy dokonać licytacji.
 • Wszystkie informacje/szczegóły aukcji możecie zobaczyć w okienkach aukcji. System jest bardzo intuicyjny i łatwy w obsłudze.
 • Aukcje odpalane są automatycznie i trwają po 7 dni od momentu odpalenia - jest to pomyślane tak by aukcje zawsze kończyły się w kolejne niedziele, czyli koniec tygodnia.
 • Licytacja na 5 minut przed samym końcem aukcji przedłuża ją o kolejne 10 minut tak by nie dało się licytować w ostatnich sekundach a wygrywał ten, który przeznaczy na licytacje najwięcej monet.
 • Po zakończeniu aukcji (jeśli ta jest cykliczna), zostaje odpalona automatycznie kolejna aukcja. System jest w pełni zautomatyzowany. 
 • Każda aukcja ma minimalną kwotę startową jaką musi zalicytować pierwsza osoba. 
 • Każda kolejna osoba chcąc przelicytować poprzednika musi przebić licytację przynajmniej o nadaną w aukcji minimalną kwotę przebicia. Można oczywiście zalicytować też od razu o wiele więcej, lecz nie mniej niż suma kwoty obecnej i kwoty minimalnego przebicia.
 • Gdy zalicytujemy jakiś przedmiot zostanie pobrana odpowiednia kwota w danej walucie wprost z naszej skrzyni bankowej. Jeśli nie mamy odpowiednich zasobów danej waluty to oczywiście system nie pozwoli nam na tą licytację.
 • Gdy ktoś nas przelicytuje cała kwota, jaką licytowaliśmy wraca do naszej skrzyni bankowej a jeśli jesteśmy online to dostajemy także stosowny komunikat.
 • Licznik sprawdza czy każda aukcja się zakończyła raz na 3 minuty zatem jeśli wygracie jakąś aukcję i nie będzie jej już na liście to wylicytowany przedmiot w banku może pojawić się z opóźnieniem do 3 minut od momentu zakończenia aukcji.
 • Aukcje się nie kumulują, czyli jeśli nikt nie będzie licytować a aukcja się skończy to zostanie skasowana a na jej miejsce odpalona kolejna.
 • Jako, iż przedmioty na aukcjach są dostępne jedynie z nich warto korzystać z systemu by nam nie przepadła okazja uzyskania fajnego przedmiotu.
 • W ramach nowych aukcji będą wystawiane pakunki z losowymi artefaktami oraz reliktami.
 • Wylicytowany pakunek ląduje bezpośrednio w naszej skrzyni bankowej. Następnie należy włożyć go do plecaka i zalosować z niego przedmiot za pomocą 2-klika.
 • Można uczestniczyć we wszystkich aukcjach jednocześnie - jeśli oczywiście mamy na to wystarczające zasoby danej waluty.
System obsługuje także niestandardowe aukcje od GM za niestandardowe waluty, czyli raz na jakiś czas na aukcjach może pojawić się coś unikalnego - na przykład unikalna szata w specjalnym kolorze, licytowana przez na przykład 5 dni za sztaby mithrylu czy cokolwiek GM wymyśli :)  O takich aukcjach będziecie oczywiście informowani za pomocą newsów, żeby każdy miał szansę się załapać i zgromadzić wcześniej zasoby.

UWAGA: ZA UKRYWANIE AUKCJONERÓW CZARAMI W TRAKCIE AUKCJI GROZI UŚMIERCENIE POSTACI i KASACJA CAŁEJ SKRZYNI BANKOWEJ.

Aukcje Korony

Nowy aukcjoner Korony został wprowadzony głównie z myślą o rzemieślnikach, jednak z aukcji mogą korzystać wszystkie postaci posiadające wystarczającą ilość nowej waluty, korony minocyjskiej.

U aukcjonera obowiązują analogiczne zasady, jak u aukcjonerów Ligi Kupieckiej i Kompanii Handlowej. Do licytacji mamy dwie nagrody:

 • Większa Szkatuła Korony – w której znaleźć będzie można najcenniejsze nagrody rzemieślnicze, w tym wyższe narzędzia runiczne, narzędzia starożytne, Zwoje Błogosławieństwa Nebra, artefakty z grupy Zapomnianego Rzemiosła, czy Zwoje Mocy dla rzemieślników;
 • Mniejsza Szkatuła Korony – zawierać może woski krawieckie i proszki kowalskie o zwiększonej liczbie użyć, niższe narzędzia runiczne, narzędzia starożytne z mniejszym bonusem, wyjątkowe materiały czy narzędzia górnicze.

Ponadto do każdej nagrody dodawne są upominki w postaci standardowych wosków krawieckich i proszków kowalskich oraz zwoje towarowe na przeróżne surowce.

Wachlarz nagród może się jeszcze rozszerzyć :)

Aukcje Korony będą kończyć w każdą niedzielę o godz. 21, aby nie kolidowały z zakończeniem aukcji Ligi Kupieckiej i Kompanii Handlowej.

Dodatkowo, na aukcjach będą wystawiane nadrody jawne, a każda z takich aukcji będzie ogłaszana z wyprzedzeniem na naszym kanale Discord.

Specjalne zlecenia rzemieślnicze na aukcjach Korony

Na aukcjach korony funkcjonować będą specjalne zlecenia rzemieślnicze. Co takiego jest w nich wyjątkowego? W przypadku zleceń krawieckich otrzymamy wygenerowane zlecenie, którego zasób będzie podniesiony o jedno oczko. Oznacza to, że każde takie zlecenie należy będzie wykonać z kolorowych skór – jakich, to już zależy od wylosowanego zlecenia, ale co najmniej będą to skóry niebieskie. Dla zleceń kowalskich metal zlecenia podbijany będzie o dwa oczka, czyli minimalnym metalem będzie ruda cienia.

Należy pamiętać, że początkowe generowanie zleceń dalej podlega wszystkim zasadom testów odnośnie materiału zlecenia, liczby przedmiotów do wykonania czy wymogu wyjątkowej jakości. Szczególnie ma to znaczenie przy małych zleceniach, gdzie liczy się wysokość umiejętności rzemieślniczej, która wpływa na wszystkie te właściwości. Dla przykładu, przy umiejętności kowalstwa na poziomie 0 z aukcji otrzymać możemy jedynie zlecenie na rudę cienia, bo podstawowe wygenerowane zlecenie będzie zawsze na żelazo (nie mamy wystarczająco dużo skilla, aby możliwe było wylosowanie wyższego metalu). Warto o tym pamiętać, aby zlecenia zdobywać postacią z odpowiednio wysoką umiejętnością.

Na licytacjach pojawiać będą się zarówno zlecenia małe, jak i duże. System jest całkowicie automatyczny, a zatem nie ma możliwości ustalenia, czy na aukcji pojawi się małe czy duże zlecenie. Nie ma też sposobu, aby poznać, jakie dokładnie zlecenie wystawione jest na aukcjach, jednak w menu aukcji wyświetlana jest informacja, czy będzie to duże zlecenie czy małe oraz jakiego rzemiosła dotyczy. Co istotne, zlecenia będą generowane tylko na zbroje zarówno w przypadku kowala, jak i krawca (choć w tym drugim przypadku jest to raczej oczywiste).

Cena wywoławcza każdego zlecenia wynosi 50 tyś. koron minocyjskich. Jak przystało na licytacje, wygrywa ten kto zaoferuje najwyższą cenę :).

Aukcjoner Korony: Specjalne zlecenia rzemieslnicze

Jak zbierać koronę minocyjską?

Mamy kilka sposobów na zbieranie nowej waluty. Pierwszym będzie wykonywanie zleceń rzemieślniczych i oddawanie ich bezpośrednio do aukcjonera Korony. W takim przypadku rezygnujemy z nagrody oraz złota, które otrzymalibyśmy za wykonane zlecenie (sława jest normalnie przydzielana), a w ich miejsce otrzymujemy równowartość w koronie minocyjskiej. Ilość waluty, którą otrzymamy, będzie proporcjonalna do ilości złota i wartości nagrody, jaką otrzymalibyśmy za wykonane zlecenie, gdybyśmy oddali je u krawca lub kowala. Oddanie zlecenia nie zeruje licznika oczekiwania na odebranie nowego bulka, ale aukcjoner Korony z pewnym prawdopodobieństwem będzie dawał nowe zlecenie tego samego fachu, którego zlecenie otrzymał.

Ponadto, walutę możemy pozyskać sprzedając również odebrane wcześniej nagrody za zlecenia rzemieślnicze. W takim przypadku należy przynieść przedmioty do aukcjonera i użyć opcji sprzedaży, gdzie otworzy się standardowy gump sprzedaży, a więc będziemy mogli obejrzeć ceny oferowane za nasze przedmioty.

Trzecią formą zbierania waluty – która de facto wprowadzona jest dla postaci niebędących rzemieślnikami – jest możliwość wymiany innych walut na koronę minocyjską. Na tę chwilę dokonywać można wymiany tylko denarów Kompanii Handlowej z Nujel'm oraz srebrników Ligi Kupieckiej z Ocllo.

Wymiana walut

Aby wymienić walutę potrzebny będzie czek walutowy, który zakupicie u bankiera. Do czeku można "włożyć" walutę poprzez pojedyncze kliknięcie na czeku i wybór opcji "Add" z menu kontekstowego. Czek może zawierać tylko jedną walutę na raz. Aby odzyskać kwotę z czeku walutowego, należy umieścić go w banku i kliknąć na niego dwukrotnie, czyli analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku czeku bankowego zawierającego złoto.

Wymiana czeku na Koronę Minocyjską następuje z kolei poprzez upuszczenie czeku na aukcjonerze Korony. Aukcjoner zwróci nam czek z wymienioną walutą, jednak pobierze przy tym 10% wartości za przewalutowanie. Uwaga jednak, gdyż sam kurs wymiany walut może ulegać zmianie.

Dodatkowo istnieje możliwość wymiany korony minocyjskiej na denary Kompanii Handlowej oraz srebrniki Ligi Kupieckiej z Ocllo. Wymiana następuje w ten sam sposób, tj. należy upuścić czek walutowy z koroną minocyjską na aukcjonera handlującego walutą, którą chcemy pozyskać. Za każdym razem przy wymianie pobierana jest opłata 10% wartości transakcji.

Ważne jest aby podkreślić, iż Kompania Handlowa z Nujel'm oraz Liga Kupiecka z Ocllo są organizacjami, które nie są do siebie przychylnie nastawione. Nie ma zatem możliwości bezpośredniej wymiany denarów na srebrniki. Aukcjonerzy tych organizacji wymieniać będą tylko czeki z koroną minocyjską na walutę, którą sami handlują. Jednakże, z uwagi na fakt, iż Korona skupuje obie waluty, wymiany denarów na srebrniki można dokonać poprzez aukcjonera Korony – najpierw wymieniamy walutę na koronę minocyjską, a następnie na pożądaną walutę jednej z organizacji. Oczywiście trzeba się wówczas liczyć z podwójnym przewalutowaniem, gdyż każdy aukcjoner pobierze 10% wartości transakcji przewalutowania.

Ważne

 • Kurs wymiany walut może ulegać zmianie.
 • Do czeku walutowego można dodać każdą z walut istniejących w Krainach poza złotem (również talary konsorcjum oraz edariańskie monety), jednak wymiana walut na tę chwilę dotyczy wyłącznie koron minocyjskich, denarów oraz srebrników.

Elfu, Krzy
Dodano: 2015-10-27
(Ostatnia Zmiana: 2024-02-20)